Türklerde Kadınlar ve Siyaset

  20.11.2009
  140
  Türklerde Kadınlar ve Siyaset

  Devrindeki komşu uygarlıklarda görülmese de Türklerde bayan kıymetli bir yere sahipti. Erkekler daima savaşlarla uğraşıp ana topraktan uzak kaldıkları için devletin iç sorunları ile bayanlar ilgilenirdi. Yalnızca iç sıkıntılarla değil askeri olaylarla da ilgilenen, hükümdar olan bayanlar da vardı.

  Kağanlar eşlerinin görüşlerine ehemmiyet verirlerdi. Toplantılarda yanlarında bulunurlardı. Kendilerine ilişkin vilayetlere sahip olan bu bayanların tekrar kendilerine ilişkin memurları ve askerleri vardı. Bayanların devlet işlerinde kelam sahibi olması birçok vakit makus sonuçlar doğurdu.
  İslamiyet’te görülmemesine karşın Türkler İslamiyet’i kabul ettikten sonra da bu biçimde devam etti. Elinde güç bulunduran bayanların haliyle siyasette de rolü bulunuyordu. Askeri gücü olan bayanlar bir şeylerin sonuçlarını değiştirebilecek güce sahiplerdi. Örnek olarak Tuğrul Beyefendi üvey kardeşi tarafından esir düşürülünce Terken Hatun askeri gücü ile onu kurtarmakta büyük rol oynamıştı.

  Dikkat çekilmesi gereken husus bayanların Türk kültüründeki kıymetidir ki önemli bir noktada oldukları kaynaklarda da belirtilmiştir. Siyasette de varlıklarını sürdürmüşlerdir, alınan rastgele bir kararda da kelamları dinlenmiştir.

  Kadınlar yalnızca idare de değil alanda da varlardı. Dulkadir oğullarına bağlı 30bin süvari bayan bulunmaktaydı. Erkek üzere savaşan bayanlar da vardı. İslamiyet’in kabulünden sonraki evrelerde Türk bayanları tercihlerinin gereği olarak kapanmaya başladı. Lakin bu sahneden çekildikleri manasına gelmiyordu. Konya da kuyumculuk yapan bir bayan vardı. Denizli de ticaret yapan bayanlar vardı. Yani İslamiyet bayanların özgürlüklerini kısıtlamadı.

  Türk bayanlarının fiziki olarak hoş bayanlar olduğu kaynaklarda sıklıkla bahsedilmiştir. İslamiyet’te, Hıristiyanlarda görülmemiş olarak bayanlar devlet işlerinde kelam hakkında sahiplerdi. Bayanların bir kısmı kapandı.

  Bulgar Türkleri de İslamiyet’i kabul ederken fazla olumlu bakmadılar. Pozisyonları nedeni ile Bulgar Türklerinin kuzeyindeki kavimler bu süreci zorlaştırdı. Müslüman olduktan sonra da evvel de evlilik öncesinde kız babasından istenirdi. Günümüzde de farklı bir halde geçerliliğini koruyan başlık parası, çeyiz üzere şeyleri iki taraf da birbirlerine verirdi. Kimi kültürlerde bayan bir cet bindirilir, erkek de onun peşinden giderek ya onu geçer ya da onu yakalayarak kendisini kanıtlamış olurdu.

  Barbar diye nitelendirdikleri Türkler, bayana bu kadar bedel verirken, Bayan Hristiyan kavimlerde tıpkı periyotlarda şeytanı sembolize etmekteydi.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.