İŞTE HORLAMANIN ÇÖZÜMLERİ

  21.10.2012
  216
  İŞTE HORLAMANIN ÇÖZÜMLERİ

  Horlama, horlayan bireyle tıpkı yatağı yahut odayı paylaşan herkes için uykuyu bölen gürültülü bir alışkanlıktır. Sıhhat açısından da kişiyi zorlayan, nefes alma istikrarını bozan ve uyku kalitesini düşüren horlama alışkanlığıyla başa çıkmak sanılanın bilakis hayli kolay. Yatış durumunu değiştirmenin en tesirli yollardan biri olduğunu vurgulayan uzmanlar, sağlıklı bir uyku için yapılması gerekeni açıkladı. Pekala, uyku kalitesini bozan horlama nasıl durdurulur? İngiliz Horlama ve Uyku Apnesi Derneği’nin paylaştığı sayılara nazaran; İngiltere nüfusunun neredeyse yarısı horluyor. Uzmanlara nazaran, yetişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 57’si ile bayanların yüzde 40’ı”gürültülü alışkanlığın kurbanı” oluyor.

  HORLAMAYI DURDURMAK İÇİN EN TESİRLİ YÖNTEM …

  Horlamayı durdurmak için en çok önerilen metotlardan biri, uyku konumunu değiştirmektir lakin horlamanın durduğu durumda kalma alışkanlığını kazanmak epeyce zordur.

  BU YANILGIYI SAKIN YAPMAYIN

  Mr Shacklock, horlamayı durdurmak için yastığın tesirli olabileceğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti;”Eşinizle huzurlu bir gece uykusu geçirmek için, sırt üstü uyumak yapılmaması gereken en kıymetli şeydir. Bunun nedeni ise; sırt üstü yatarken, yerçekiminin lisanı ağza hakikat itmesi ve hava yolu tıkanıklığına bağlı olarak horlamanın ortaya çıkmasıdır.”

  YAN YATMAK HORLAMAYI DURDURUYOR HEM DE KALİTELİ UYKU …

  “Uyku konusunda kendinizi eğitmek zorlu bir süreç olabilir, fakat yan yatarak rahatça uyku çekmeye için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.”

  “Düzenli olarak yan yatmak için en faydalı yollardan biri; sırt üstü yatmanızı engellemek için arkanıza bir yastık koymaktır. Bacaklarınızın ortasına alacağınız bir öbür yastıkta yan yatış konumunuzda kolaylık sağlayabilir.”
  Uyurken başınızı yükseltmek teneffüs yollarınızı temizlemeye yardımcı olur. Uzmanların açıklamalarına nazaran bunun nedeni; yüksek baş konumu uyurken nefes almayı kolaylaştırmasıdır.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.