Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Tedavisi Var mı?

  14.09.2015
  437
  Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Tedavisi Var mı?

  7 Mayıs’ta İngilizlerde meydana gelen bu maymun çiçeği virüsü tam 14 günde Avrupa bölgesinde 7 adet ülkeye yayıldı. Maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) çıkan ülke rakamı totalde 9’a çıktı. DSÖ ülkeleri maymun çiçeği virüsü ile ilgili tenkitlerde bulundu. Özel açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları UzmanıProf.Dr. Gülgün Dilek Arman, maymun çiçeği virüsünün belirtilerini teker teker listelerken sıkıntılı olabilecek gruplara karşı tenkitlerde bulundu.

   Enfeksiyon Hastalıkları UzmanıProf.Dr. Gülgün Dilek Arman,”Maymun çiçeği virüsü, ortalama 2 hafta kuluçka süresi geçirdikten sonra ortaya çıkan; yüksek ateş, aşırı baş ağrısı, ciddi halsizlik belirtileri ile ortaya çıkabilir. Genellikle bu belirtilerden 1-3 gün sonra ciltte yıpranmalar ortaya çıkar. Bu yıpranmalar, yüzde kollarda, özellikle el içinde sıklıkla görülür. Gözlerde ve ağız içinde mukozayı tutması mümkün olabilmekte. Bu belirtilerle ortalama 3 hafta süregelen bir süresi var. Döküntüler geriledikten sonra rahatsızlık kendini sınırlayarak iyileşme gerçekleşme aşamasına gelir. Bu virüste yüzde 3 ile yüzde 6 arasında ölüm tehlikesi olabilir.”dedi.

  İNSANDAN İNSANA TEMASLA GEÇER Mİ?

  “Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara zoonoz diyoruz. Maymun Çiçeği bir zoonoz hastalığıdır. Özellikle kemiriciler, sincaplar, bazı chow türleri ve maymunlarda sık görülüyor.”diyenProf.Dr. Gülgün Dilek Arman, açıklamalarını şöyle sürdürdü;”Afrika bölgesi bulaşıcı hastalıkların çok tehlikeli olduğu bir coğrafyadır bu sebepten dolayı bu bölgede sık görülür. Bu coğrafyada yağmur ormanlarının civarında hayatını sürdüren insanlarda, hayvanlara temas sonucu insanlara bulaşması mümkün olabilmekte. İnsanlar arası temasla veya kısa sürede kirlenmiş eşyalara bulaşma olabilir. Uzun süre yakın temas da bulaşmada etkili olabilir. Bu sıkıntılı durum çoğunlukla aile içinde ve sağlıkçılarla bulaşmada önem arz eder.”

  TEDAVİSİ VAR MI?

  Prof.Dr. Gülgün Dilek Arman,”Maymun çiçeğinin en önemli çözümü erken tedavidir. Yeterli sıvı alımı, istirahatin sağlanması önemlidir. Bunun haricinde 2022 yılında Avrupa Tıp Birliğince kanıtlanmış olan, bir tekovirimat aslında çiçek hastalığı için geliştirilmiş bir antiviral ajan maymun çiçeğinde de etkili olduğu biliniyor. Fakat bu tedavi yaygın olmadığından0, tedavinin esasını destek tedavisi oluşturuyor.”dedi.

  ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLMESİNİN NEDENİ …

   Maymun çiçeği virüsünün küçük yaştaki çocuklarda daha fazla görülmesinin nedenini açıklayan Prof.Dr. Gülgün Dilek Arman, sözlerine şu şekilde devam etti;”Belli bir zaman öncesinde dünyaya gelenlerde pek görülmüyor. Bunun sebebi ise; çiçek aşısı. Çiçek aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı 85 koruyucu olduğu biliniyor. Bu yüzden dünyadan çiçeğin tamamen silinmesi 1980 yılına denk geliyor. Türkiye’de de 1979’dan beridir çiçek aşısı neredeyse hiç yapılmıyor. Bu tarihten sonra doğan ve aşılanmamış kişilerin daha fazla threat altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle çocuklarda daha sık görülebiliyor.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.