Github Nedir ve Ne İşe Yarar?

  02.04.2016
  269
  Github Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Merhaba sevgili yazılımcılar, sizlere ve junior developerler için basit github kullanımını göstereceğiz. Github yazdığımız kodları her dilde saklayabileceğimiz bir site olarak düşünebiliriz. Birebir vakitte farklı insanların yükledikleri kodları da görüp kullanabileceğimiz bir ortamdır.
  Github, git yazılımı ile denetim edilebilen bir alandır. Lakin git ile github ı karıştırmayalım. İkisi farklı şeylerdir. Git bir yazılımdır. Github ise arayüz sistemi.

  Github Hesabı Açma
  Evet artık gelelim github hesabımızı açmaya ve github ı nasıl kullanacağımızı öğrenmeye. Github hesabımızı aşağıdaki linkten açabiliriz.

  Link: github.com/join

  En üstte menümüz var, menümüz de bir arama çubuğu var. Bu arama çubuğunda githubdaki her şeyi arayabilirsiniz. Projeleri, repoları yahut şahısları. En sağ kısımda profil fotoğrafınıza tıklarsanız oradan şahsî bilgilerinize kolay kolay erişim sağlayabilirsiniz. Dashboard’a baktığımızda giriş sayfası 3 parça halinde. Sol bölümde geçmiş repolar bulunur veya yeni bir repo açmak isteyebilirsiniz.

  Repository Kavramı Nedir?
  Peki ya Repositories nedir? kısa ismiyle repo olarak anılan bu fonksiyon, projelerinizin depolandığı yerdir. İstediğiniz her türlü belgeyi depolayabilirsiniz. Evrak, fotoğraf, görüntü yahut ses evrakları.

  Şimdi gelelim oluşturduğumuz projeleri ve yazdığımız kodları github a yüklemeye. Üstte bahsettiğimiz Repository kısmını kullanacağız.
  New butonu ile yeni bir repo oluşturabiliriz.
  Daha sonra açılan sayfada repositorynize bir isim verdikten sonra isteğinize nazaran public(herkese açık) ya da private(özel) olarak ayarlayabilirsiniz. Daha sonra readme evrakını da dahil ettikten sonra create repository butonuna tıklayarak repository i oluşturmuş oluyoruz.
  biraz evvel bahsettiğimiz Readme evrakı ise, reponuz hakkında bilgi verebileceğiniz yerdir. Readme’yi bir rehber olarak düşünebilirsiniz. Yani projenizin rehberinin orada yazıyoruz. Fotoğraf, görüntü yahut gif ekleyebilirsiniz. Readme düzenlemesini olağan html etiketleri ile yapıyoruz. Github, düzenlememiz için bir kod bloğu açıyor bize.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.