Freepik Sitesi Ne İşe Yarar?

  11.10.2017
  598
  Freepik Sitesi Ne İşe Yarar?

  Freepik nedir; yazdığımız anahtar söz ile ilgili milyonlarca vektörü, PSD belgelerini, iconu ve görselleri bulabileceğimiz görsel arama motoru diyebiliriz. Yani coffee sözünü arattığımızda kahve ile ilgili kapak fotoğrafı, piktogramsal dizaynları, PSD evraklarını aramamızı sağlar ayrıyeten bu aramaları filtrelememiz de mümkün.
  Sitenin kullanımına geçmeden evvel site içerisindeki kullanılan tarifleri açıklamak sitenin kullanımını anlamanızda size ön ayak olacaktır.
  Piktogram & İcon

  Bu iki tarif objeyi yahut olayı en kısa yoldan açıklayıcı bir biçimde minimal tasarım lisanıyla anlatmak yahut sergilemektir. Piktogramlar ve iconlar söz olarak bize ne kadar uzak gelse de günlük hayatımızda bir çok yerde karşımıza çıkmaktadırlar. Örneğin sokak tabelalarındaki iadelerin hepsi piktogram kısmına aittir.
  Vektörler
  Vektörel çizimler çoklukla illustratör, Corel ve Inkspace kullanılarak oluşturulan objenin özeliklerini ve görünümünü yansıtan çizgisel dizaynlardır. Bu dizaynlar görsel ölçeğini istediğimiz kadar büyütebileceğimiz objenin çizgisel sınırlarını belirten belgelerdir. Vektörel çizimler gerek logo dizaynında gerek endüstriyel dizaynda gerekse illüstrasyonlarda sıkça kullanılır.
  PSD (PhotoShop Document)
  PSD evrak uzantısı belgenin photoshop da yapıldığını yada photoshop da düzenlenip psd formatına dönüştürüldüğünü gösterir kısaca psd uzantısı photoshop un evrak biçimidir. Bu evrakların içinde mockuplar, vektörler, katmanlar vardır.
  Arama Çubuğu
  • Sarı kutunun içerisindeki alan arama çubuğumuz bu bölgeye ilgili anahtar kelimeyi yazıp ”Search” e tıklıyoruz Freepik bize arattığımız anahtar söz ile ilgili bütün belge çeşitlerini sunuyor (psd, photos, vectors, icons)
  • Turuncu kutunun içerisindeki alan tanınan evrakları ve en son eklenen belgeleri görmemizi sağlıyor. (psd, photos, vectors, icons)
  Arama Sonuçları
  • Mor kutunun içerisindeki alan aramayı tekrar yapılandırmamızı, anahtar kelimeyi değiştirmemize fayda, alt alta olan üç çizgi ise bize hazır kategorileri sunar. Bu özellik sayesinde süratlice anahtar sözümüzü değiştirebilir yahut farklı bir kategori seçebiliriz.
  • Mavi kutunun içerisindeki alan armayı psd evrakları, görseller, vektörler, iconlar, renkler ve ilgi seviyesine nazaran filtrelememizi sağlar. Bu özellik sayesinde aradığımız anahtar söz içerisindeki istediğimiz sonuçlara çarçabuk ulaşabiliyoruz.

  • Gri kutu içerisindeki alan anahtar sözümüz ve filtreler sonucunda bize bize kaç adet görsel sunacağını gösterir. Bu özellik sayesinde yaptığımız filtrelerin arama sonuçları üzerindeki tesirleri görebiliyoruz.
  • Turuncu çizginin altındaki alan bize aram çubuğuna yazdığımız anahtar söz ve filtrelerden geçmiş sonuçların listelendiği kısımdır.
  • Sarı kutu içerisindeki alan bizlere seçili gönderiyi beğenme ve paylaşmayı sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde dikkatimizi çeken gönderiyi beğenerek sonrasında tekrar bulabiliriz veya iş ortaklarımızla paylaşabiliriz.
  • Kırmızı kutu içerisindeki alan gönderinin istatistiklerinin yer aldığı kısımdır.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.