Sublime Text Nedir?

  26.08.2019
  409
  Sublime Text Nedir?

  Bu yazımız yazılımcılar tarafından en çok kullanılan programlardan olan süblime text hakkında olacaktır.

  Her yazılımcının kendine göre tercih ettiği bir program vardır, bu tercih kullanılan dil, ara yüz kolaylığı ve alışkanlığa göre genelde değişmektedir. Nasıl ki Android mi IOS mu tartışmaları var ise ben de etrafımdaki sonlu sayıda web geliştiricisi ile bir ortaya geldiğimde tercih ettiğimiz editörlerimizi överek tatlı bir tartışmaya giriyoruz. Bu yazıda bir yazılımcı olarak benimde sıklıkla tercih ettiğim ve kullandığım Sublime Text programını sizlere açıklamak istiyorum.

  Kod yazma editörleri yazılımcılar tarafından ikiye ayrılmaktadır ve bunlar IDE ve metin editörleri olarak ayrışmaktadır. Sublime Text metin editörü kategorisine girmektedir. Kullanılan esas editörler:

  Sublime Text

  Visual Studio Code

  Adobe Dreamweaver

  NotePad ++

  WebStorm

  Atom

  Sublime Text Nedir?

  2008 yılında piyasaya çıkan cross platform(Windows, Linux, Mac üzere platformların hepsinde çalışabilme) dayanağı olan, bir çok programlama lisanını destekleyen bir metin editörüdür. Evet o kadar övüyoruz, tartışıyoruz tahminen fakat Sublime Text nedir sorusuna vereceğimiz kapsamlı yanıtlardan bir tanesi de bu. Lakin şöyle bir hoş yanı da var ki IDE kategorisinde değerlendirilmese bile eklenti ve lisan dayanakları ile bir çok gelişmiş IDE ile kıyaslanabilir bir durumdadır. Sublime Text yazılımcıların işlerini kolaylaştırma konusunda bir çok metin editöründen çok daha iyi durumda diyebiliriz. Fiyatlı ve fiyatsız iki farklı indirme seçeneğiniz bulunuyor ancak fiyatsız versiyonda ortada bir çıkan can bile sıkmayan satın al pop-up dışında genel olarak fiyatlı sürümle tıpkı özellikleri taşımaktadır. Yani sublime text satın almanıza gerek yok fiyatsız versiyon işinizi ziyadesiyle görecektir.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.