İnternetin İcadı

  24.10.2019
  383
  İnternetin İcadı

  Öncelikle bilmelisiniz ki tek bir kişi şuan ki manada interneti icat etmedi. Aşağıda internetin bulunuşuna ve icadına önderlik eden, katkı sağlayan şahısların bir listesini hazırladım. İnternetin keşfini kim, ne vakit, ne için bulduğunu, icat edilirken geçirilen devirleri detaylı bir formda açıkladım.
  İlk İnternet Fikri Temel internet fikrini birinci ortaya atan kişi olarak 31 Mayıs 1961 tarhindeki “Information Flow in Large Communication Nets” ismindeki makalesiyle Leonard Kleinrock’s kabul edilir. Baya bir eski tarih değil mi? Şaşırtan.
  1962 yılında, J.C.R. Licklider, IPTO yöneticisi oldu ve galaktik manada bir ağ fikrini ortaya attı. Licklider ve Kleinrock dışında Robert Taylor da ağ tarifine katkıda sağladı. Bu ağ kavramı daha sonrasında sonra ARPANET olarak ortaya çıkmıştır. İnternetin Birinci Bulunuşu – Temel Manada İnternetin İcadı Şimdiki manasıyla internet 1960 sonlarına gerçek geliştirilmeye başlandı. 1968 yazında, Elmer Shapiro tarafından oluşturulan Network Working Group ismindeki bir küme insan birinci toplantısını yaptı. İştirakçiler ise Steve Carr, Steve Crocker, Jeff Rulifson, ve Ron Stoughton’du. Toplantının konusu ise, sunucuların birbiriyle olan irtibatını sağlamaktı. Kasım 1968’e gelindiğinde, Elmer Shapiro ve Standfor Araştırma Enstitüsü “Bilgisayar Ağı Dizayn Parametreleri Çalışması” ismindeki raporunu sundu. Bu çalışma Paul Baraon, Thomas Marill ve başkalarının daha evvel yaptığı çalışmaya dayanıyordu. Bu insanlar daha sonraları IMP alt ağının dizaynı için ödüllendirildi. Halkın İnterneti Birinci Öğrendiği Tarih 3 Temmuz 1969 tarinhde, UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) bir basın bildirgesi dağıtarak genel halkı internet konusunda bilgilendirdi.

  İlk Ağ Ekipmanları

  29 Ağustos 1969 tarihinde birinci internet switchi we birinci internet ekipmanı “IMP” Kaliforniya Üniversitesine gönderildi. 2 Eykül 1969’da birinci bilgiler UCLA’dan switche aktarıldı. Soldaki fotoğrafta Leonard Kleinrock birinci internet ekipmanı IMPnin (Interface Message Processor) yanındadır.
  İlk İnternet İletisi ve Ağ Hatası
  29 Ekim 1969 saat 10:30’da birinci internet bildirisi gönderildi. Bu iletisi gönderen kişi Kaliforniya Üniversitesi bilgisayar labaratuarından Professor Leonard KleinRock idi. İletisi alan isi Stanford Araştırma Enstitüsü (SRI). Bu temas ile birinci bilgi transferi ve birebir vakitte birinci internet omurgası gerçekleşmiş oldu.
  Gönderilen birinci ileti, SRI üzerindeki bir bilgisayara giriş yapmaya çalışan Charley S. Kline’in gönderdiği “LO” idi. Maalesef ki ileti gönderimi tamamlanamamıştı zira SRI’deki bilgisayar çökmüştü. Çok kısa bir mühlet sonra sorun giderildi ve giriş yapılmış oldu.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.