DSÖ’den Maymun Çiçeği Hakkında Tehlikeli Uyarı

  21.05.2022
  244
  DSÖ’den Maymun Çiçeği Hakkında Tehlikeli Uyarı

  Dünyada maymun çiçeği virüsü her geçen gün bir hayli artmakta. Bugüne kadar 10 ülkede görülen virüs Dünya Sağlık Örgütünün de dikkatini çekti. Örgüt virüs için bir acil durum toplantısı gerçekleştirdi ve yaz için uyarıya geçti.

  Maymun çiçeği virüsü hızla arttığı için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün fevkalede toplantı düzenledi.

  DSÖ, bu virüsün Avrupa’da 100’den fazla kişiye bulaştığı için yaz aylarında düzenlenecek olan konser, festival, panayır gibi etkinlerin çok yüksek risk taşıdığını belirtti. İngiltere’deki sağlık çalışanları aslında birçok vakanın henüz tespit edilmediğinden dolayı sayının düşük olduğunu belirtti.

  Uzman sağlık personelleri virüsün daha çok cinsel ilişki yoluyla bulaştığını belirtti.

  İSRAİL DE İLK VAKAYA YAKALANDI

  Şu ana kadar bilinen ve doğrulanmış olan hastalıklar İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya’da rastlandı. Avrupa haricinde İsrail’de Avrupa ziyaretinden geri dönen bir vatandaşta da virüsün çıktığı tespit edildi.

  Almanya’daki uzman doktorlar bugüne kadar Avrupa’da görülmüş en tesirli maymun çiçeği virüsünün geldiği belirtiyor. Uzman bilim adamlarına göre maymun çiçeği virüsünün korona virüs gibi pandemi bir hale gelmeyeceği düşünülüyor.

  DSÖ’nde bulunan verilere göre suçiçeği aşılarının maymun çiçeği içinde etkili olduğu belirtildi.

  SEMPTOMLARI NE?

  Dünya tarihinde ilk Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde meydana gelen bu virüs sonraki yıllarda daha çok Afrika’nın batısına doğru yayılım gösterdi. Genellikle fiziksel ve yakın temasla bulaşan bu virüs deride, ciltte döküntüler, aşınmalar ve ateş, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler gösterdiği de oluyor.

  Çiçek hastalığıyla aynı aile grubunda bulunan maymun çiçeği virüsü korona kadar ölümcül olmadığı belirtilse de en tehlikeli varyantı olan Kongo Varyantı yüzde 10 kadar ölümcül olduğu biliniyor.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.