SALATALIK VE FAYDALARI

  29.05.2022
  309
  SALATALIK VE FAYDALARI

  Salatalığın yararları saymakla bitmez… Önce mühim bir detay ile başlamış olalım: salatalık genelde bir sebze olarak düşünülse de aslına bakarsak bir meyvedir.
  Faydalı gıda maddeleri içermesinin yanı sıra, bazı durumların tedavisine ve üstelik önlenmesine destek olabilecek bazı bitki bileşikleri ve antioksidanlar ihtiva eder.
  Hemde, kalorisi düşüktür ve yüksek miktarda su ve çözünür lif içerir. Bu da onu susuzluğu gidermek ve zayıflamaya yardımcı olmak için ideal bir şekle getirir.
  Hadi şimdi salatalığın faydalarını yakından inceleyelim.
  Besin Değeri Yüksektir
  Salatalığın kalorisi düşüktür, sadece birçok mühim vitamin ve mineral içerir. 200 gram soyulmamış, pişmemiş salatalığın içerisindeki gıda ve mineral değerleri şu şekildedir:
  Kalori: 45
  Toplam yağ: 0 gram
  Karbonhidrat: 11 gram
  Protein: 2 gram
  Lif: 2 gram
  C Vitamini: RDI’nin %14’ü
  K Vitamini: RDI’nin %62’si
  Magnezyum: RDI’nin %10’u
  Potasyum: RDI’nin %13’ü
  Manganez: RDI’nin %12’si


  Ek olarak, salatalıkların su içeriği oldukca yüksektir. Hatta, salatalığın ortalama %96’sı sudan doğar
  Besin içeriğinden en çok düzeyde faydalanmak için salatalık soyulmadan kabukları ile beraber yenmelidir. Çünkü soymak, lif miktarını ve ek olarak muayyen vitamin ve mineralleri yüksek miktarda azaltıcaktır.
  Vücuttaki Nemi Destekler
  Su, vücudunuzun işlevi için fazlaca önemlidir ve çok fazla sayıda önemli bir rol oynar.
  Yeterince su tüketmek fizyolojik performanstan metabolizmaya kadar her şeyi pozitif yönde etkilediğinden, bütün canlılar açısından dirimsel önem taşımaktadır.
  Sıvı ihtiyacımızın genelini su veya öteki sıvıları içerek karşılarken, bazı insanlar toplam su alımlarının %40’ını yemeklerden alabilirler. Özellikle meyve ve sebzeler, diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir.
  Salatalıkların yaklaşık %96’sı sudan oluştuğundan, özellikle hidrasyonu teşvik etmede etkilidirler ve günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza destek olabilirler.
  Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir
  Salatalık potansiyel olarak birkaç değişik halde kilo vermenize destek olabilir. Her şeyden önce, kalorileri düşüktür.
  Her 104 gramı sadece 16 kalori içerirken, 300 gram salatalığın hepsi sadece 45 kalori içerir. Bu, kilo alımına niçin olmadan bolca miktarda salatalık yiyebileceğiniz demektir.
  Salatalık, salatalara, sandviçlere ve garnitürlere tazelik ve lezzet katabilir ve ek olarak daha yüksek kalorili alternatiflerin yerine kullanılabilir. Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği kilo vermeye de destek olabilir.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.