Korona Bayram Ediyor! Bayram Sonrası Durum Vahim: Uzmanlarda Korkutucu Açıklama Geldi!

  09.07.2022
  193
  Korona Bayram Ediyor! Bayram Sonrası Durum Vahim: Uzmanlarda Korkutucu Açıklama Geldi!

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Kurban Bayramı’ndan sonra vaka sayılarının çok artmasını beklediklerini belirterek “İstanbul’daki vakalar Anadolu’ya yayılacak” dedi. İşte Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanların Kurban Bayramı sonrası için koronavirüs virüs vakalarıyla ilgili korkutan uyarıları…

  Türkiye yeniden koronavirüs vakalarındaki yüksek artışla karşı karşıya geldi. Bakanlık verilerine göre geçen hafta 57 bin vaka tespit edildi. Bir haftalık vaka artışı yüzde 114, aylık yüzde 800’ü aştı. Sonbaharda beklenen pik, temmuzda yaşanınca uzmanlardan ‘bayramda teyakkuz şart’ uyarıları geldi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Tırmanış devam ederse hasta sayısı ve yoğun bakıma yatışlar artar. Büyüklerle bayramlaşırken iki taraf da maske takmalı. Bir alevlenmeyle karşı karşıyayız. İstanbul’daki vakalar Anadolu’ya yayılacak. Bayramdan sonra vaka sayılarının çok artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Kapalı Alanlarda Geçirilen Süre 10 Dakikayı Geçmemeli

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Alper Şener, özellikle Kurban Bayramı’nda 65 yaş üstü vatandaşlar için daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek “İki hafta arasındaki tırmanış, bayram sonrasında da devam ederse bunun hastaneye ve yoğun bakıma yatıştaki yansımasını göreceğiz. Hasta sayısı ve yoğun bakıma yatışta artış olabilir. 65 yaş üstü vatandaşlarla maskesiz bayramlaşmak çok akılcı değil. Hafif klima çarpması, hafif solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile dolaşıp bazıları test vermeye dahi gitmeyen gizli hasta havuzumuz var. Gizli hasta havuzundan biraz sakınmak gerekiyor. Çünkü gizli hasta havuzu zaman içinde aleni hasta havuzu ve açık hasta havuzu şeklinde karşımıza çıkacaktır. Bayramlaşırken açık alanlar tercih edilmeli. Kapalı alanlarda kısa süreli kalınmalı. Mesafeye dikkat edilmeli. Kapalı alanlarda geçirilen süre 10 dakikayı geçmemeli. Hele büyüklerle bayramlaşıyorsak mutlaka iki tarafın da maske takmasını öneriyorum” dedi.

  Bayramdan Sonraki Haftanın Vaka Sayısı Bizim İçin Belirleyici Olacaktır

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan da, 10 günlük bayram tatilinde temas konusunda dikkatli olunması gerektiğini kaydederek, “Vakalarda bir süre daha artış olmasını ya da bir süre bu şekilde gideceğini de düşünebiliriz. Bayramın etkisinin ne kadar olduğunu bayramdan sonraki hafta sonunda ancak görebiliriz; çünkü bulaştan sonra bir kuluçka süresi oluyor ve daha sonra ancak bu şekilde ortaya çıkıyor. Bayramdan sonraki haftanın vaka sayısı bizim için belirleyici olacaktır” diye konuştu.

  Maske Takmamız Doğru Bir Yaklaşım Olacaktır

  İlhan, bayramlaşma uyarısında da bulunarak, “Bir araya gelebiliriz, kucaklaşabiliriz, el sıkışabiliriz; ama dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer bir risk varsa kendimizde, kendimizi ve çevremizi korumamız ya da kendimizde bir kronik hastalık söz konusuysa daha dikkatli davranarak maske takmamız doğru bir yaklaşım olacaktır” uyarısında bulundu.

  İstanbul’daki Vakalar Anadolu’ya Yayılacak

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de “Bir alevlenmeyle karşı karşıyayız. İstanbul’daki vakalar Anadolu’ya yayılacak. Bayramdan sonra vaka sayılarının çok artmasını bekliyoruz” diye konuştu. Artan vakalarla ağır hastalar görmeye başladıklarını kaydeden Tükek, “Hastaneye yatışlarda da bir artış var ama bu vaka sayısındaki artışa oranla daha düşük bir oran. Sanki hastalık ortadan kalkmış gibi düşünülüyor aslında bu mücadeledeki bizim en büyük düşmanımız bu düşünce. Yaz aylarında insanların tatil yörelerine gitmeleri, daha sıkı temas haline gelmeleri, açık havada olacaklarını iddia ediyorlar ’bir şey olmaz’ diyorlar ama yemek yeme alanlarında, kapalı ortamlarda birlikteliklerde hastalıklar artabiliyor” dedi.

  Toplu Taşımada Maske Kullanmak Şart

  Türk Toraks Derneği, hareketliliğin artacağı Kurban Bayramı tatilinde Kovid-19’a karşı maske takılması konusunda uyardı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre, son 2 haftada dünya genelinde Kovid vakalarının yüzde 30 arttığı bildirildi. Derneğin Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, Kovid’in Omicron BA.4 ve BA.5’in bugüne kadar en hızlı yayılan varyant olduğunu belirtti.  Türkiye’de bayram tatili dolayısıyla hareketliliğin artacağını, bu nedenle maskelerin tekrar takılması gerektiği uyarısında bulunan Köktürk, “Ülkemizde hızla artmakta olan Kovid vakaları nedeniyle özellikle toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takmak ve sosyal mesafeye uymak bulaş kontrolünü sağlayacak en temel önlemler olarak yer almaktadır. Hastalık hızını doğru belirlemek amacıyla da hızlı antijen testleri ve PCR testinin yaygın uygulanır hale getirilmesi belirleyici rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.