Az önce resmen açıklandı: Kurban Bayramında çalışanlara 1.466 TL veriliyor! Asgari ücretli çalışanların maaş kartına bin 466 lira yatıyor

  10.07.2022
  156
  Az önce resmen açıklandı: Kurban Bayramında çalışanlara 1.466 TL veriliyor! Asgari ücretli çalışanların maaş kartına bin 466 lira yatıyor

  Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak açıklandı. Ancak Kurban Bayramı özel sektörde 4 gün olarak hesaplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayramdan önce yaptığı açıklamalarında bayram tatilinin 15 Temmuz ile birleştirilerek 9 gün olduğunu duyurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 9 gün izin yapacak ancak özel sektör çalışanları 4 günlük bayram izninden sonra normal mesaisine devam edecek. Özel sektörde bazı kurumlar bayram boyunca açık kalıyor ve personel çalıştırmaya devam ediyor. Bundan dolayı izinli olmasına rağmen çalışan personellere de ek ödeme yapılıyor.

  İKİ KAT ÖDEME YAPILACAK

  Özel iş yerlerinde çalışan ve bayramda tatil olmasına rağmen çalışmaya devam edecek olan işçilerin ne kadar mesai ücreti alacakları da merak konusu oldu. Bu noktada bayram izninde tam mesai yaparak çalışmaya devam edecek olan işçilerin alacakları günlük tutar iki katı olacağı duyuruldu.

  ÇALIŞANLARA 1.466 TL ÖDENECEK

  Kurban Bayramında izinli olmasına rağmen 4 gün çalışan bir işçi ek ödeme alacak. Buna göre asgari ücret 5.500 TL ÷ 30= 183. 3 TL günlük ücret ortaya çıkıyor. Bayramda izinli olmasına rağmen çalışanlara da iki katı günlük ücret ödeneceğinden çalışanların  günlük ücreti sadece bayram için 366.6 TL oluyor. Dört gün çalışan personel ise toplamda 1.466 TL para alacak.

  MAAŞ KARTLARINA YATACAK

  Kurban Bayramı 9 Temmuz’da başladı. Bu tarihten itibaren resmi tatil olduğu için hiçbir işçi çalıştırılmaması, çalıştırıldığı durumda ek mesai ücreti alması zorunlu olduğu ifade edildi. Ayrıca arife gününde de tam olarak çalışan asgari ücretli bir işçi yarım günlük ilave alacak.

  Söz konusu ek yani iki kat günlük ücret çalışanlara patronları tarafından ödenecek. Her ayın 1’inde maaş alan bir personel 1 Ağustos’ta maaşını 1.466 TL fazla almış olacak.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.