Aile Bakanlığı ödemeleri sonunda başladı! Aylık olarak para veriliyor: Ailelere geri ödemesiz 7.200 TL veriliyor

  11.07.2022
  217
  Aile Bakanlığı ödemeleri sonunda başladı! Aylık olarak para veriliyor: Ailelere geri ödemesiz 7.200 TL veriliyor

  Hükümet geçtiğimiz günlerde ‘Aile Destek Programı’ olarak tanımladığı yeni bir yardım kampanyası başlatmıştı ve 4 milyon aileyi kapsayacak destekle ilgili olarak ailelere 12 ay boyunca aylık ödeme yapılacağı belirtildi. Değerlendireme sonucuna göre ailelere 7 bin 200 TL para veriliyor. Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapıldığı belirtildi ve ihtiyaç sahiplerinin destek alabileceği ifade edildi. Bu destekten daha önce hiç bir sosyal yardımdan faydalanmamış olanların yararlanabileceği ifade edildi

  GELİR ŞARTI VAR

  Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerektiği belirtildi ve 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanılabildiği ve program ilk açıklandığında net asgari ücret 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir şartı 1.417 lira olduğu aktarıldı.

  TÜM UNSURLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

  Asgari ücretteki artış bu yardımı almayı da kolaylaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil ediliyor. Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunduğu belirtilerek gelir tespitinde tüm unsurların değerlendirildiği aktarıldı.

  600 LİRAYA KADAR ÖDEME YAPILIYOR

  Destek başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkanı tanındığı belirtilerek hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verileceği hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacağı ifade edildi. Ayrıca gelir 1.833 liralık gelir şartından ne kadar azsa ödeme de o oranda arttığı bildirildi.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.