Az önce erişime açıldı ve ödemeler başladı! Ailelere her ay 600 TL para veriliyor: Başvuru yapan parasını alıyor

  12.07.2022
  271
  Az önce erişime açıldı ve ödemeler başladı! Ailelere her ay 600 TL para veriliyor: Başvuru yapan parasını alıyor

  Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacağı belirtildi. Bu noktada ailelere gelir düzeylerine göre 12 ay boyunca her ay 600 liraya kadar para verileceği belirtildi. Yapılan açıklamada Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabildiği duyuruldu.

  GEREKLİ ŞARTLAR

  Bu destek ödemesinden faydalanacak olan kişilerde bazı şartlar arandığı belirtildi. Bu şartlar ise şu şekilde aktarıldı:

  Türk vatandaşı olmaması,

  Mavi Kart sahibi olması,

  Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

  18 yaşından küçük olması,

  Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması,

  (YUKARIDA BELİRTİLEN DURUMLARDA OLAN KİŞİLERİN BAŞVURMASI HALİNDE BAŞVURUSU ONAYLANMAYACAKTIR) 

  Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

  Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

  NE KADAR ÖDEME YAPILACAK

  Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıkları göre belirlendiği belirtildi. Bu doğruldu kişi başına düşen aylık gelir aralığı ile destek tutarı “450 TL ve altı 600/ 450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı 550/ 911,15 TL üzeri ─ 1372,30 TL ve altı 500/ 1372,30 TL üzeri ─ 1833,45 TL’den az 450” şeklinde belirtildi.

  2023 YILINDA SONA ERECEK

  450 ile 600-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Mayıs ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Haziran ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

  Söz konusu destek detaylarına ve başvuru adresine “https://www.aile.gov.tr/sygm/sayfalar/aile-destek-programi/” web adresinden ulaşılabilir.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.