Koronavirüs vaka sayıları için korkutan açıklama geldi: Açıklanan vaka sayılarından 40 kat daha fazla!

  15.07.2022
  202
  Koronavirüs vaka sayıları için korkutan açıklama geldi: Açıklanan vaka sayılarından 40 kat daha fazla!

  Türkiye, koronavirüsün 6. dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Kişisel tedbirlerin kaldırılması ve aşıların etkisinin azalmasıyla vaka sayıları yeniden artışa geçti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 4 – 13 Temmuz haftası 117 bin 95 kişi koronavirüse yakalandı. Geçen haftaya göre ise vaka sayısı yaklaşık 60 bin arttı. Ancak uzmanlara göre gerçek vaka sayısı açıklanandan çok daha yüksek…

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) aile hekimleriyle bir anket yapmış, gerçek koronavirüs vaka sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı sayılardan en az iki kat fazla olduğu ortaya çıkmıştı.

  GERÇEK VAKA SAYISI EN AZ 40 KATI

  Bir yorum daha Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. “Biz maalesef 5 dalga yaşadık 5 dalgada da vakalar azalırken ‘salgın bitti’ diye sevinip bütün önlemleri kaldırdık. Sonunda bir sonraki dalgaya yakalandık. Şu anda da 6. dalgada vaka sayılarının arttığı dönemdeyiz” diyen Prof. Dr. Ceyhan vaka sayılarının gerçek oranını şöyle açıkladı:

  “Tabipler Birliği’nin yaptığı çalışma eksik bir çalışma. Çünkü aile hekimlerine sormuşlar. Vaka sayısı iki katı falan değil, vaka sayısı en az 40 katı. Çünkü bizden daha düzgün ve çok daha fazla test yapan ülkelerde bile yirmi de birini bulabiliyoruz diyor. Aile hekimleri üzerinde yapılan çalışmada belirtisi az olduğu için test kriterlerine uymadığı için test yapılmayan hastalardan bahsetmiyor. Onlar bizim pozitif bulduğumuz bakanlığın sayı olarak eksik açıkladığı rakamlardan bahsediyor.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.