Meteoroloji 11 şehir için sarı alam verdi! Asıl felaket bugün geliyor: Bu geceye kadar devam edecek, tedbirinizi alın

  18.07.2022
  268
  Meteoroloji 11 şehir için sarı alam verdi! Asıl felaket bugün geliyor: Bu geceye kadar devam edecek, tedbirinizi alın

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şiddetli yağış ve fırtınaya karşı 11 kenti sarı kodla uyarı yaprken yetkililer tarafından da bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

  SARI ALARM VERİLDİ

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu raporuna göre gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına geldiği paylaşılırken Meteoroloji’nin “sarı” kodlu uyarıda bulunduğu Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir, Manisa, Yalova’da şiddetli rüzgar, Giresun, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon’da da gök gürültülü sağanak beklendiği duyuruldu.

  Marmara Denizi’nde de öğle saatlerinden itibaren rüzgar beklendiği belirtildi ve kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarın gece saatlerinde etkisini kaybedeceği ifade edildi.

  O İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT

  Yağışların Ordu ve Giresun ile Samsun’un doğu çevrelerinde (Salıpazarı) ve öğleden sonra Trabzon ve Rize çevrelerinde beklenen sağanak yağışların kuvvetli (21-50 kg/m²), Giresun’un ve Trabzon’un doğusu ile Rize kıyılarında çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olacağı tahmin ediliyor.

  Bununla beraber rüzgarın Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun güney ve doğusunda kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa); Marmara’nın güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova) ile Kuzey Ege’nin kıyı kesiminde ( İzmir, Manisa’nın batısı) kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer fırtına (40-74 km/saat) ve kısa süreli olarak kuvvetli fırtına (75-88 km/saat) şiddetinde eseceği paylaşıldı.

  VALİLİK UYARI YAPTI

  Yetkililer, meydana gelmesi muhtemel sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar, ağaç devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

  İstanbul Valiliği tarafından yapılan duyuruda ise “Marmara Denizi’nde rüzgarın öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.” ifadeleri kullanıldı.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.