Bakan Bilgin beklenen haberi verdi! EYT için yol haritası belli oldu: EYT’de en uygun formül ayrıntıları açıklandı

  19.07.2022
  280
  Bakan Bilgin beklenen haberi verdi! EYT için yol haritası belli oldu: EYT’de en uygun formül ayrıntıları açıklandı

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT için beklenen açıklamayı yaptı. Bakan Bilgin açıklamalarında Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduklarını belirterek Maliye Bakanlığı da sürece katılacağını en uygun formülü devreye alacaklarını belirtti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yapılacak çalışmanın yol haritasını açıkladığını belirterek açıklamalarında “Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduk. Maliye Bakanlığı da sürece katılacak. En uygun formülü devreye sokacağız” ifadelerini kullandı.

  BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

  Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

  “- Bir sayı ve içerik veremem ama çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Çalışmamız bir noktaya geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı da çalışmamıza katılacak.

  – Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin ayrı maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek.”

  EYT DETAYLARI NELER?

  8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

  Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT’li olarak adlandırılıyor.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.