Yumurta yumurta olalı bu fiyatı görmedi! Büyük zam geldi: 30’lu yumurta fiyatı bakın ne kadar oldu!

  19.07.2022
  576
  Yumurta yumurta olalı bu fiyatı görmedi! Büyük zam geldi: 30’lu yumurta fiyatı bakın ne kadar oldu!

  Yurt içinde marketlerdeki gıda ürünlerine neredeyse her gün zam yağıyor, vatandaşların alım gücü de aynı oranda azalıyor. Et, süt, yumurta gibi temel gıda ürünlerine gelen zamlar da gündemden düşmez oldu. Özellikle yumurta fiyatları vatandaşın cebini her seferinde biraz daha çok yakıyor.

  Yumurta üretimini doğrudan etkileyen yem, nakliye ve enerji maliyetlerindeki artış fiyatlara rekor zam olarak yansıdı. 30’lu yumurtanın koli fiyatı rekor noktaya taşınırken organik yumurta yiyebilmek neredeyse hayal oldu…

  FİYATI 50 LİRAYI BULDU

  Türkiye’nin haberine göre, birkaç hafta önce 30 TL civarında satılan yumurtanın kolisi 50 TL’ye kadar çıktı. Yumurta maliyetlerinin 1,5 TL seviyesinde olduğunu ifade eden üreticiler, bir süredir toptan satış fiyatlarının 70 kuruş olması sebebiyle üretimin durma noktasına geldiğini ifade ediyordu. Devletten yem desteği isteyen üreticiler yakıt fiyatlarından da şikayetçiydi.

  Yumurta toptancısı Süleyman Önal da fiyatların şu anda dengelenmeye başladığını belirterek, orta boy yumurtanın 42 lira seviyesine çıktığını, büyük boy yumurtanın 45 liraya, XL’ların ise 50 liraya satıldığını aktardı.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.