e-Devletten başvuran ailelere para veriliyor! Bugün resmen başladı: Ailelere 7.200 TL para ödemesi yapılacak

  20.07.2022
  289
  e-Devletten başvuran ailelere para veriliyor! Bugün resmen başladı: Ailelere 7.200 TL para ödemesi yapılacak

  Hükümet tarafından ailelere destek ödemesi kararı alındı. Çok sayıda ailenin bu destekten yararlanabileceği belirtildi. Dar gelirli olan vatandaşlara 12 ay boyunca her ay 450 ile 600 TL arasında değişen miktarda ödeme yapılacağı belirtilerek başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağı ifade edildi. e-Devlet şifresiyle girip başvuru yapanların başvurusu kabul olması durumunda toplamda 7200 TL’ye kadar para verileceği aktarıldı. Ödemeler aylık olarak yapılacak ve toplam 7.200 TL ödeme yapılmış olacak.

  E-DEVLETTEN BAŞVURU İMKANI VAR

  Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabileceği belirtildi. İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanacağı belirtilen duyuruda daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabileceği aktarıldı.

  Destek 12 ay boyunca aylık düzenli olarak verilecek. Program Haziran 2022-Mayıs 2023 dönemini kapsıyor. 12 aylık ödeme desteğinin son ödemesi 2023 yılı Mayıs ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden haziran ayında gerçekleştirilecek ve söz konusu destek programı sona erecek.

  NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

  Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.417 liradan az olması gerektiği belirtilerek hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacağı aktarıldı.

  DEĞERLENDİRME DIŞI OLACAK DURUMLAR

  Aylık ödenecek tutar hane başına gelire göre belirleneceği belirtildi. Ayrıca hangi durumların değerlendirme dışında kalacağı şöyle aktarıldı:

  Başvuran kişinin; Türk vatandaşı olmaması, Mavi Kart sahibi olması, Yerleşim adresinin yurtdışında olması, 18 yaşından küçük olması, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

  Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutuldu.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.