Ehliyeti olanlar dikkat, son tarih az önce açıklandı: Mutlaka yaptırın 15 TL para ödenecek! Yaptırmayan ceza ödeyecek

  21.07.2022
  423
  Ehliyeti olanlar dikkat, son tarih az önce açıklandı: Mutlaka yaptırın 15 TL para ödenecek! Yaptırmayan ceza ödeyecek

  Milyonlarca şoförü ve ehliyet sahibini ilgilendiren çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda ehliyet yenileme işlemi için son tarih paylaşıldı. Ehliyetini yenilemeyen eski ehliyet sahiplerinin 2022 yılı içerisinde gerekli işlemleri halletmesi gerektiği paylaşıldı. Ancak yenilemeyenler ise para cezası ödeyecek.

  PARA CEZASI VERİLECEK

  Eski tip ehliyetlerini yenilemeyenler ile ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı tarafından yapılırken eski ehliyet sahiplerinin yeni ehliyetlerini çıkartmak için 2022 yılını geçirmemesi gerektiği aktarıldı. Ayrıca duyuruda eski ehliyetlerin tarih olacağı önümüzdeki günlerde ehliyetini yenilemeyenlere idari para cezası verileceği belirtildi.

  MUTLAKA YAPTIRIN

  Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veya telefon ile alındığı belirtilerek ehliyet yenileme işlemi için bazı belge ve evrakların önceden hazırlanarak randevu saatinde götürülmesi gerektiği bildirildi. Bunun yanı sıra ehliyet ücretinin de randevu zamanından önce yatırılması gerektiği belirtilerek bu ücret her yıl değişiyor.

  Hatırlanacağı gibi İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılmıştı. Eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması gerektiği belirtilerek ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alındığı ifade edildi.

  SON TARİH 31 ARALIK

  Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor. Bununla beraber eski ehliyeti yenilemek için son başvuru tarihi 31.12.2022 olduğu belirtilerek bu tarihe kadar eski ehliyet kullanılabileceği 31.12.2022 tarihini geçirenler ise idari para cezasına çarptırılacağı aktarıldı.

  GEREKLİ EVRAKLAR

  Ehliyet yenileme için gerekli evraklar ise şöyle paylaşıldı:

  Kimlik Belgesi

  Sürücü Sağlık Raporu

  Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

  1 adet biyometrik fotoğraf

  Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

  Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca Edevlet üzerinden temin edilebilir.)

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.