Türkiye’de 5 milyon kişiyi etkileyecek: EYT düzenlemesi için tarih resmen netleşti! Bakan Bilgin duyurdu…

  21.07.2022
  250
  Türkiye’de 5 milyon kişiyi etkileyecek: EYT düzenlemesi için tarih resmen netleşti! Bakan Bilgin duyurdu…

  Milyonlarca kişinin emekliliğini etkileyecek EYT düzenlemesinde adım adım sona geliniyor… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de yaptığı açıklamalarda EYT’yle ilgili olarak çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi.

  A Haber’e konuşan Bakan Bilgin şunları aktardı:

  “Bir sayı ve içerik veremem ama çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Çalışmamız bir noktaya geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı da çalışmamıza katılacak. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin ayrı maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek.”

  BAKAN BİLGİN TARİH VERDİ

  Bakan Bilgin, “Çalışmayı tamamlayıp sendikaların da taleplerini alacağız. Yıl sonuna kadar Meclis’e sunamazsak, en geç Ocak ayında bu düzenlemenin Meclis’e sunacağız” ifadelerini kullandı.

  EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

  8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına, bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.