Koronavirüs vaka sayıları arttı, hastaneler yeniden dolmaya başladı! Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama geldi!

  22.07.2022
  321
  Koronavirüs vaka sayıları arttı, hastaneler yeniden dolmaya başladı! Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama geldi!

  Koronavirüs vaka sayıları Omicron varyantının alt türleri nedeniyle yeniden artmaya başlayınca hastanelere yatışlar da arttı. Bilim Kurulu üyeleri ise korkutan açıklamaları peş peşe yapıyorlar. TRT Haber canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Turan da yeni varyantların bulaştırıcılığının yüksek olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu.

  İşte Prof. Dr. Turan’ın endişe verici açıklamalarından öne çıkan başlıklar…

  “Şu an aslında poliklinik başvurusu ciddi oranda artmış durumda. Haziran başındaki o düşük oranlar şu anda arttı. Hatta başvuran kişilerin de pozitiflik oranı da çok önemli; başvuranların yüzde 40’a yakını pozitif çıkmakta… Bunların hastane ve yoğun bakım ihtiyaçları önceki piklerden farklı olarak çok fazla değil ama yine de bizim artan sayıya karşı dikkatli olmamız gerekiyor. İhtiyaç oldukça servis ve yoğun bakım ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.”

  “Pandeminin ağır pik dönemlerinde yoğun bakımları Kovid için ayırmıştık. Haziran başında azalttığımız yerleri biraz artırdık. Pozitif sayısı arttıkça, hastane ve yoğun bakım ihtiyacı artabiliyor. O nedenle de çok alert (tetikte) durumdayız, dikkatli davranıyoruz.”

  BULAŞICILIĞI ÇOK YÜKSEK

  “Hatırlatma dozuyla ilgili yeniden uyarı yapmak istiyorum çünkü ileri yaş yoğun bakım ihtiyacı duyabiliyor. Hatırlatma dozları eksik bireyler genellikle başvuruyor hastanemize, o yüzden dikkat etmek lazım. Aşı bizim için çok önemli, aşının koruyuculuğunu daha önce gördük. Aşıdan asla vazgeçmemeliyiz. Aşılama önemli, koruyucu bireysel önlemleri de söylemeden geçemeyeceğim. Şu anda bulaştırıcılığı yüksek bir varyantla mücadele ediyoruz, o yüzden biraz daha halkımızdan dikkat talep ediyoruz; kendilerini korusunlar.”

  AŞILI BİREYLER ENDİŞELENMESİN

  “Şu anda dünyayı kasıp kavuran BA4 ve BA5 varyantları. Özellikle Avrupa’da çok ön planda, ülkemizde de var. Bunlar bulaştırıcılığı yüksek varyantlar. Oluşturdukları klinik tablo aşılı bireylerde hafif. Endişelenmesinler, aşılama konusundaki hassasiyetlerini devam ettirsinler.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.