Kötü haber geldi: Fiyatlar 2 katına çıkarılacak! Tarihi bile belli oldu

  22.07.2022
  305
  Kötü haber geldi: Fiyatlar 2 katına çıkarılacak! Tarihi bile belli oldu

  Son dönemlerde zam haberleri peş peşe gelmeye başladı. Gelen bir son dakika haberine göre vatandaşlara kötü haber duyuruldu. Bu yıl neredeyse 2 katına kadar çıkacağı açıklandı. Resmen zam için tarih bile verilirken, vatandaşlar kara kara ne yapacağını düşünüyor. Geçtiğimiz yıl pazarda patatesin kilosu 2,5 TL’den satılıyordu. Bu yıl çeşitli sebeplerden doları kilosunun en az 12 – 13 TL’den satılacağı açıklandı.

  Zam haberleri resmen yağmur gibi yağmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl pazarda 2,5 TL’den satılan patates bu yıl çiftçiden 7,5 TL’den satılıyor. Bu fiyat üzerinden tüketici ile buluşması halinde fiyatların 12 – 13 TL’den aşağıya olmayacağı açıklandı.

  CEPLER YANACAK

  Konuyla ilgili CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında tarlada kilosunun 1 TL’den olan patatesin bu yıl 7,5 TL’den satılacağı açıklandı.

  ÇİFTÇİ FİYATLARDAN MEMNUN

  Bursa’nın İnegöl ilçesinde patates hasadı başladı. Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü. Bunun da sebebi patatesin bir sene para kazandırıp, bir sene kazandırmaması. Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi müthiş bir zarara uğratıyor. Onun için çiftçimiz sözleşmeli patates ekimine yöneldi. Şu anda yüzde 70’i sözleşmeli, yüzde 30’u ise bireysel ekim yapıyor. İnegöl’de ÇKS’ye kayıtlı olarak 3 bin dekar patates ekimi var. Kayıt dışı da bin dekar var. Dönümünden 3 ton ürün alınıyor. Önceki yıllarda 4-4,5 tonlara kadar çıkmıştı. Bu sene yağmurların sürekli devam etmesi, güneşin olmamasından dolayı dekar başına 1 ton verim düşüklüğü söz konusu. Toplam da 4 bin dekar alanda 12 bin ton civarından bir ürün alınması bekleniyor. Çiftçimiz fiyatlardan memnun. Şu anda çiftçimiz kilosunu 7,5 liradan veriyor. Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.