SON DAKİKA! Türkiye’de koronavirüs patladı: Yeni dalga için önlemler başladı

  22.07.2022
  245
  SON DAKİKA! Türkiye’de koronavirüs patladı: Yeni dalga için önlemler başladı

  Ülkemizde bir dönem düşüşe geçen ve neredeyse artık adının bile anılmadığı koronavirüse ilişkin kötü haber geldi. Ülkemizin en büyük pandemi hastanesi olan Sancaktepe’deki Prof. Dr. Feriha Öz acil Durum Hastanesi’nde artan koronavirüs vakaları sebebiyle önlemler başladı. Salgındaki yeni dalga için hazırlıklar devam ediyor.

  Ayaktaki hastaların başvurularının ortalama 3-4 kat arttığı ve günlük ayaktan başvuranları 200’lerden 900’lere çıktığını ifade eden Başhekim Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, “Kovid’de yeni dalgaya girdik diyebilirim. Henüz hastaneye yatışlara çok büyük bir yansıması yok ancak önceki dalgalardan biliyoruz ki ayaktan başvurular bir süre sonra yatış ve yoğun bakımlara da yansıyor” dedi.

  GÜNLÜK TEST YAPIMI DA POZİTİFLİK ORANI DA ARTTI

  Doç. Dr. Tanoğlu, açıklamasının devamında günlük test sayısının da pozitiflik oranın da arttığını şu şekilde söyledi:

  “Kovid sonrası normalleşme sürecimiz bu dalgayla beraber yine önlem alarak hazırlık yapmamızı gerektirdi. Yeni bir dalgayla karşı karşıyayız gibi gözüküyor. Bir ay öncesine kadar Kovid sonrası yeni normale dönmüş durumdaydık. Burası da Anadolu yakasının en büyük pandemi hastanesi. Yeni poliklinikler, yeni ‘temiz’ servisler açmıştık. Dahiliyede, enfeksiyon hastalıklarında, göğüs hastalıklarında, hatta cerrahi servisler de dahil. Fakat son 15-20 gün içerisinde Avrupa’daki dalganın bize de geldiğini görmekteyiz, ayaktan başvuran hasta sayısında hızlı bir artış var Kendi hastanemizde bundan bir ay önce yaklaşık 200 civarında günlük hasta geliyordu. Bunların yaklaşık 100 civarında PCR testi yapılıyordu. Negatiflik daha fazlaydı, pozitifleri daha az görüyorduk. Fakat şu an itibariyle son birkaç güne baktığımızda 800-850 civarında hasta başvuruyor. Bunların yaklaşık 700-750’sine PCR testi gerekli oluyor. rakamlar bize yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor”

  SALGINDA ARTIK BELİRTİLER DEĞİŞTİ

  Koronavirüste artık belirtilerin değiştiğini söyleyen uzman isim artık akciğer tutulumunun nadir olduğunu, “Mesela önceki dalgalarda sıkça şahit olduğumuz koku ve tat değişikliklerini daha az görüyoruz. Onun yerine boğaz ağrısı, öksürük, balgam çıkarma, ateşlenme, kas ağrıları gibi soğuk algınlığı tablosu daha ağır kendini gösteriyor. Bizim için sevindirici olan, akciğer tutulumlarının daha az görülmeye başlanması. Zaten yatışların da çok artmamasının en önemli sebeplerinden birisi bu. Akciğer tutulumu daha nadir ve daha hafif. Tamamen sağlıklı kişilerin kendini koruyarak riskli gruptaki insanlara hastalığın iyice yayılmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle de kişisel tedbirleri vurguluyoruz. Yani kapalı ve kalabalık ortamlarda mutlaka maske takılmalı. Bu varyantın en önemli özelliği çok çabuk bulaşması. Yaz olması bizim için bir avantaj ama yine de kapalı mekanlarda uzun süre duruluyorsa, kalabalık alanlarda maske mutlaka takmak gerekiyor. Bazen bakıyoruz maalesef hastanemizde bile o dışardaki rahatlığı görüyoruz. Hasta ve yakınları hastanede dahi maske takmayabiliyor. Artık bu çok net bir uyarı ki hastanede sizleri korumak için maskeyi takmanızı istiyoruz” şeklinde ifade etti.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.