Asgari ücretli çalışanlara müjde! Haber TBMM’den geldi: Asgari ücretli çalışanlara 2.750 TL ikramiye verilecek

  25.07.2022
  267
  Asgari ücretli çalışanlara müjde! Haber TBMM’den geldi: Asgari ücretli çalışanlara 2.750 TL ikramiye verilecek

  Ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklardan kaynaklı olarak birçok vatandaş tarafından geçim zorluğu yaşanırken Türkiye Büyük Millet Meclisinden çalışanları sevindiren haber geldi. Çalışanlar ek ödemeleri araştırırken ikramiye konusunda sevindiren haber geldi. Konu ile ilgili olarak asgari ücretli çalışanlar için Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verildi. Bu kanun teklifinde asgari ücretin yarısı kadar asgari ücretli çalışanlara da bayramlarda ikramiye verilmesi istendi.

  ÇALIŞANLARA 2.750 TL İKRAMİYE ÖDEMESİ

  Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun teklif kapsamında çalışanlara bayram ikramiyesi verilmesi istendiği paylaşıldı. Bayramlarda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emeklilere ikramiye ödemesi yapılıyor. TBMM’ye verilen kanun teklifi kapsamında asgari ücretli çalışanlara da bayram ikramiyesi verilmesin talep edildi. Teklifte asgari ücretin yarısı kadar ikramiye verilmesi talep edilirken bu da 2 bin 750 TL oluyor.

  Söz konusu teklif hala komisyonda. Bu teklif görüşülüp kabul edilirse asgari ücretli çalışanlara ödeme yapılacak. Henüz teklif kabul edilmedi ancak kabul edilirse okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

  TEKLİFİN GEREKÇESİ VE AMACI

  Bu teklif hakkında bir açıklama yapılırken bir de teklifin gerekçesi de paylaşıldı. Yapılan açıklamalarda ise şu ifadelere yer verildi:

  “5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 18. ek maddesinin 1. fıkrasına göre: ‘Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1100’er TL tutarındaki bayram ikramiyesi ödenir’ denilmektedir. Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi amaçlanmaktadır.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.