Fiyatlar bu defa sert çakıldı: Et fiyatlarına yüzde 70 indirim geldi! Yeni fiyatlar marketlere yansıdı

  26.07.2022
  234
  Fiyatlar bu defa sert çakıldı: Et fiyatlarına yüzde 70 indirim geldi! Yeni fiyatlar marketlere yansıdı

  Son dönemde yem, enerji ve diğer maliyetlerde yaşanan artış sonucu giderek artan tavuk fiyatları bu defa sert çakıldı! Birçok bölgede ormanlık alanlara girişlerin ve ormanlık bölgelerde piknik yapmanın yasaklanmasıyla tavuk fiyatları yüzde 70 aşağı indi. Yeni fiyatlar marketlere yansıdı.

  Türkiye’nin aktardıklarına göre tavuk fiyatları son dönemin en düşük seviyesinde… Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç, fiyat düşüşlerinde iki faktörün etkili olduğunu belirterek “Kurban Bayramı’nda kırmızı et ile birlikte fiyatlar düşüşe geçmişti. Devletin ormanlık alanlarda kamp ve piknik yasağı getirilmesiyle arz talep dengesi tamamen bozuldu. Beyaz et sektörü zarar ediyor. Üretici fiyatı 38 liraya kadar çıkan tavuğun toptan satış fiyatı şu an 23-24 lira. Geçen yıl 20 liraydı. Her şeyin fiyatı üç kat artmışken biz neredeyse geçen yılki toptan fiyata satış yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

  ÜRETİCİ DE DERTLİ

  Tavuk eti fiyatlarının yüzde 70 oranında indiğini kaydeden Koç şunları aktardı:

  “Fiyatlar tepetaklak aşağı doğru gidiyor. Yüzde 60-70 düşüş var. Fiyatlar 38 lira iken ‘Halk yiyemiyor’ diyenler fiyatlar 23 liraya gerilediğinde ‘Bu şekilde üretici nasıl ayakta kalıyor’ diye tepki göstermiyor. Bedava verseniz ‘Niye bedava veriyorsunuz’ diye soran yok. Fiyatları normal seviyeye geldiğinde müdahale eden devlet kurumları bu dönemde de üreticinin ve sanayicinin ayakta kalması için aynı mücadeleyi göstermesi lazım.”

  TAVUK FİYATLARI KIŞIN ZATEN DÜŞÜYOR

  Böyle giderse sektörün giderek çöküş yaşayabileceğini anlatan Koç sözlerine şöyle devam etti:

  “Düşünsenize geçen yıl 1 liradan satılan ekmeğin fiyatı 4 liraya çıktı. Bir kilo ekmeğe şu an bir kilo beyaz et alabiliyorsunuz. Ekmeğin hammaddesi buğday. Buğday ise tavuğun yediği en ucuz hammadde. Bu durumda ayakta kalmamız çok zor. Beyaz et sektörü en çok yazın para kazanır. Tavuk fiyatları kışın zaten düşer. Bu dönemde üretici kazanıp borcunu ödeyemezse iflaslar gelir. Bunun tarihte örnekleri var. Şeker Piliç, Mudurnu gibi. Maalesef ders almıyoruz. Fiyatlar yükselirken müdahale edenler düşerken izliyor. İflaslar gelirse kimse bunun önünde duramaz. Üretim azalırsa tavuğun kilosu 100 liraya kadar çıkar. İşte asıl o zaman hem üretici hem tüketici zarar görür. En büyük sıkıntımız fiyatların dengesizliği. Dünyanın bir çok ülkesinde kırmızı et ile beyaz etin fiyatı aynı. Gelişmiş ülkelerde ise tavuk eti 10 lira ise kırmızı et 15 lira. Yani 1’e 1.5 marj var. Bizde ise bu marj 2-3 kat açılmış durumda. Beyaz et 23-24 liradan satılırken kırmızı etin kilosu 80-100 lira bandında. Yani beyaz et aleyhine bir durum söz konusu.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.