Kaya Erdem’in kaleminden demokratik bir ülke için gerekenler

Doğan Kitap’tan çıktı. Türkiye’nin gelişim öyküsünü anlattığı kitabında Erdem,tıkanan siyasi sistemi işler hale getirmek için öneriler sunuyor.

Kaya Erdem, kaleme aldığı “Neden Başaramıyoruz? Demokratik Bir Türkiye” kitabıyla, Türkiye’nin 70 yıllık siyasi tarihine ışık tutarak; bugün gelinen noktada yaşanan ekonomik ve sosyal krizlerin sebebini irdeliyor. Türkiye’de yaşanan sorunların temelinde, çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığının gerçekleştirilememesinin yattığını anlatan Erdem; bunun sağlanması için yapılması gereken beş önemli adımı yazıyor.

Bir ülkede iktidar gücü denetlenmez ve tam kuvvetler ayrılığı sağlanamazsa, o ülkenin adaletsizliğe, yolsuzluğa, rüşvete, ekonomik ve sosyal krizlere girebildiğini söyleyen Erdem, bu kitabı, ülkesini sorunlarından kurtarmaya ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmaya karar veren bir lidere ne yapması gerektiği konusunda yardımcı olmak istediği için yazdığını belirtiyor:

“Denetlenmeyen iktidar, gücü yozlaştırır! 70 yılda kuvvetler ayrılığını temin edemedik,Türkiye bir 70 yıl daha kaybetmesin.Başardık, demokratik bir Türkiye yarattık diyelim. Türkiye dünya ülkeleri arasında geri kalmış durumda. Bunun nedeni ne? Yeterince mücadele edilmedi mi? Türkiye’de bugüne kadar basın, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversite mezunları, hatta siyasi partiler büyük bedeller ödeyerek mücadele etti.Hapse girdiler, görevlerinden alındılar. Geldiğimiz netice Türkiye’ye layık olmayan bir nokta. Bunun nedeni iseTürkiye’nin kuvvetler ayrılığını temin edememiş olması. Bir ölçüde bunun anlamı,iktidar gücünün denetlenememiş olması. Meclisi denetleyebilecek duruma gelmemiz ve yargıyı bağımsız hale getirmemiz gerekiyor. Fakat bu iki tedbir, kuvvetler ayrılığını tam sağlamaya yetmiyor.Siyasi partilerde parti içi demokrasiyi yerleştirmek; yerel yönetimlere özerklik vermek veifade özgürlüğünüde sağlamak lazım.Ancak bu beş tedbirbir arada alınmalı. İçlerinden bir tanesi bile eksik olsa, iktidar gücü diğerlerine hakim olabildiği için bu denge ortadan kalkıyor.”

Doğan Kitap’tan çıkan 112 sayfalık“Neden Başaramıyoruz? Demokratik Bir Türkiye”kitabı 24 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.

Kaya Erdem hakkında

İsmet Kaya Erdem, 1928’de idealist bir öğretmenin oğlu olarak Safranbolu’da doğdu. Çocukluğu Karadeniz’in değişik kasabalarında geçti. İstanbul Ticaret Lisesi’ni, Şeker Şirketi’nin burslu öğrencisi olarak okudu. Yüksek Ticaret Okulu’nu bitirdikten sonra, Susurluk Şeker Fabrikası’nın kuruluşunda yer aldı. Hazine Müsteşarlığı bünyesinde çalışmaya başladı. Hazine Müsteşarlığı ve SSK Genel Müdürlüğü yapan Erdem, aynı kurumun görevlendirmesiyle birkaç kez yurtdışında bulundu. 1966-1969 ve 1973-1976 yılları arasında Ekonomi Müşaviri olarak Londra Büyükelçiliğinde görev yaptı. 12 Eylül 1980 sonrası kurulan Bülend Ulusu hükümetinde Maliye Bakanı ve Anavatan Partisi’nin kuruluşunda Özal’ın yanındaki isimlerden biriydi. Beş sene boyunca Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1989-1991 yılları arasında ise Meclis Başkanlığı yaptı. Bu görevleri sırasında Kaya Erdem; 12 seçim, 37 hükümet ve 4 darbeye tanıklık etti. 17 sene İzmir Milletvekili olarak parlementoda yer aldı. Türkiye’nin çalkantılı yıllarında hep kritik görevlerde bulundu. Politik hayatında ilkelerinden taviz vermemesiyle ve dürüstlüğüyle tanınan Erdem, babasının vasiyetine hep sadık kaldı: Atatürk ilkeleri yolunda vatan ve millete hizmet etmek.

Yorum yaz

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.